Ogrzewanie

System grzewczy współpracujący z pompą ciepła musi spełniać jedno bardzo ważne kryterium: musi to być ogrzewanie niskotemperaturowe. Charakterystyczną cechą ogrzewania niskotemperaturowego jest niska temperatura wody w instalacji - nie przekracza ona 55°C, a najczęściej kształtuje się w przedziale 35-45°C, podczas gdy w przypadku tradycyjnego, grzejnikowego ogrzewania wysokotemperaturowego osiąga nawet 80°C. 

Maksymalna temperatura jaką możemy „wyciągnąć" z pompy ciepła wynosi nawet 65°C, jednak wiąże się to ze znacznym spadkiem sprawności systemu, w konsekwencji wzrostem kosztów eksploatacji - a nam przecież chodzi też o to, żeby płacić niskie rachunki za ogrzewanie.

Ale jeśli chcemy obniżyć temperaturę w systemie grzewczym, to musimy zwiększyć jego powierzchnię wymiany... I tu zwykle pojawia się twierdzenie, że z pompą ciepła zawsze musi być ogrzewanie podłogowe.

Oczywiście, że nie musi.

Jeśli na podłodze ma być klasyczny gruby parkiet lub wełniane dywany, które będą stanowiły izolację dla naszej podłogówki, możemy zastosować ogrzewanie ścienne. A jeśli nie będzie wolnych ścian to pamiętajmy, że 55°C to też jeszcze niski parametr, ale już na tyle wysoki, że możemy dobrać do niego grzejniki.

Jeśli może być podłogówka, może być ścienne i mogą być grzejniki, to można też w ramach jednego systemu grzewczego wszystko ze sobą pomieszać i mieć np. w kuchni, salonie i łazienkach ogrzewanie podłogowe, a w sypialniach grzejniki. Statystycznie taki układ jest najczęściej preferowany przez naszych klientów.

Obecnie na rynku dostępnych jest masa rozwiązań, które możemy z powodzeniem zastosować z pompą ciepła, a ograniczeniem zwykle jest ich cena, która nie zawsze jest adekwatna do osiągniętego efektu.


W zakładce Co warto wiedzieć znajdziecie Państwo  trochę informacji o ogrzewaniu podłogowym, ściennym i grzejnikowym.